Kemal ALKIN

Kemal ALKIN & Hackintosh Danışmanlık Hizmeti Hakkında

Kemal ALKIN

Herkese merhaba!

Ben Kemal Alkın; 2007, 2008 ve özellikle 2009, 2010 yıllarından itibaren işletim sistemleri üzerinde yoğunlaşarak takip edenlerin bildiği üzere macOS işletim sistemi ve buna bağlı olarak Hackintosh alanında hobim tecrübe ve işe dönüştü.

Kısaca özetlersek:
Tam olarak 10+ yılı aşkın bir süredir tecrübe ve bilgi birikimimine sahibim. Yerli ve yabancı topluluklarda gönüllü olarak hizmet verdim. Ayrıca çeşitli topluluklarda Türkçe yerel moderatörlük yaptım. Son yıllarda şahıs şirketim üzerinden talep eden kişi veya şirketlere macOS, Hackintosh gibi yazılımsal çözüm ve danışmanlık veriyorum. İsmi bilinen bir dağıtım sahibiyim (Hackintosh). Yaklaşık olarak 2009 yılından bu yana binlerce (1000+) hatta daha fazla; sayısız Hackintosh kurulumu sağladım.


Herkes için macOS sloganımdan yola çıktığım:
macOS ile işletim sistemleri gibi Hackintosh tutkumu; tüm bilgi birikimim ve tecrübemle sizlere severek fayda sağlayacağıma inanıyorum.

Kemal ALKIN

Peki nedir bu Hackintosh denen şey?

Clover Bootloader

Hackintosh kelimesi Apple bilgisayarlara atfedilen Macintosh kelimesinden türetilmiştir. Sizlerinde bildiği üzre Apple macOS kırılıp normal bilgisayarlarda çalıştırılınca bu ismi almış.

Gelelim asıl meselemiz olan Hackintosh’a. Bilgisayarlarımızda (PC) Windows, Linux veya BSD işletim sistemlerini rahatlıkla kurup, çalıştırabiliyoruz; ama Apple macOS işletim sistemini sadece kendi Macintosh bilgisayarlarında çalışabilecek şekilde tasarlamıştı.

Bu durum Apple’ın; PC’lerde bulunan Intel işlemci mimarisine geçmesiyle birlikte değişmiştir ve o yıllarda Hackintosh denen olay başlamıştır.

Kısaca özetlersek; normalde macOS işletim sistemi Apple Macintosh bilgisayarlar dışında çalışmaz, ancak Hackintosh dağıtımlar gibi yöntemler sayesinde PC’lere kurulabilir ve çalıştırılabilir. Örneğin; kealOS gibi.

Not: Hackintosh genellikle Intel işlemcilerde daha rahat ve sorunsuz çalışabilmektedir. Bunun nedeni ise bahsettiğim Apple’ın Intel mimari kullanmasıdır. Günümüzde AMD işlemciler ile çalışabilmektedir. Ayrıca Ryzen, Threadripper gibi işlemciler üzerinde çalışabilmektedir.

Özel ücretli danışmanlık ve destek almak isterseniz iletişim:
Sadece => WhatsApp ile ulaşabilirsiniz. Lütfen mesaj yazarak iletişime geçiniz. Direkt çağrılara bakılmayacaktır!

Ön bilgilendirme: İşlemler randevu ile yapılmaktadır. Acele işim var gibi mazeretler dikkate alınmayacaktır. Randevu takvimine göre işlemlere başlanmaktadır. İşlemler uzaktan veya yerinde müdahele ile yapılmaktadır.

NOT: ADINIZA veya FİRMANIZ ADINA +KDV DAHİL E-FATURA KESİLECEKTİR! E-POSTA ADRESİNİZE GÖNDERİLECEKTİR.

Saygılarımla; Kemal ALKIN

kealOS İndir Download
Kemal ALKIN kealOS projelerini indirmek hakkında