Hackintosh Nedir? 2022

Peki nedir bu Hackintosh denen şey? Kısa ve özet bir anlatım ile karşınızdayım.

1 dakikada okunur
Tarafından Kemal ALKIN
Hackintosh Nedir? 2022

Peki nedir bu Hackintosh denen şey? Kısa ve özet bir anlatım ile karşınızdayım.


Hackintosh kelimesi Apple bilgisayarlara atfedilen Macintosh kelimesinden türetilmiştir. Sizlerinde bildiği üzre Apple macOS kırılıp normal bilgisayarlarda çalıştırılınca bu ismi almış.

Gelelim asıl meselemiz olan Hackintosh’a. Bilgisayarlarımızda (PC) Windows, Linux veya BSD işletim sistemlerini rahatlıkla kurup, çalıştırabiliyoruz; ama Apple macOS işletim sistemini sadece kendi Macintosh bilgisayarlarında çalışabilecek şekilde tasarlamıştı.

Bu durum Apple’ın; PC’lerde bulunan Intel işlemci mimarisine geçmesiyle birlikte değişmiştir ve o yıllarda Hackintosh denen olay başlamıştır.

Kısaca özetlersek; normalde macOS işletim sistemi Apple Macintosh bilgisayarlar dışında çalışmaz, ancak Hackintosh dağıtımlar gibi yöntemler sayesinde PC’lere kurulabilir ve çalıştırılabilir. Örneğin; kealOS gibi.

Not: Hackintosh genellikle Intel işlemcilerde daha rahat ve sorunsuz çalışabilmektedir. Bunun nedeni ise bahsettiğim Apple’ın Intel mimari kullanmasıdır. Günümüzde AMD işlemciler ile çalışabilmektedir. Ayrıca Ryzen, Threadripper gibi işlemciler üzerinde çalışabilmektedir.

Special - Google Drive