Hackintosh?

Peki nedir bu Hackintosh denen şey? So what is this thing called Hackintosh?

· 2 min read
Hackintosh?
Kemal ALKIN

Merhaba ben Kemal ALKIN
Ben kealOS isimli macOS imajlarının yapımcısıyım ve Herkes için macOS for everyone projesinin sahibiyim (10 yılı aşkın tecrübem var). Destek almak ve macOS dosyalarıma erişim için doğru yerdesiniz.

Hello, I'm Kemal ALKIN, I am the producer of macOS images called kealOS and the owner of the macOS for everyone project (I have more than 10 years of experience). You are in the right place to get support and access my macOS files.

Peki nedir bu Hackintosh denen şey - So what is this thing called Hackintosh:

Hackintosh nedir kısa ve öz bir anlatım karşınızdayım.

Hackintosh kelimesi Apple bilgisayarlara atfedilen Macintosh kelimesinden türetilmiştir. Sizlerinde bildiği üzre Apple macOS kırılıp normal bilgisayarlarda çalıştırılınca bu ismi almış.

Gelelim asıl meselemiz olan Hackintosh’a. Bilgisayarlarımızda (PC) Windows, Linux veya BSD işletim sistemlerini rahatlıkla kurup, çalıştırabiliyoruz; ama Apple macOS işletim sistemini sadece kendi Macintosh bilgisayarlarında çalışabilecek şekilde tasarlamıştı.

Bu durum Apple’ın; PC’lerde bulunan Intel işlemci mimarisine geçmesiyle birlikte değişmiştir ve o yıllarda Hackintosh denen olay başlamıştır.

Kısaca özetlersek; normalde macOS işletim sistemi Apple Macintosh bilgisayarlar dışında çalışmaz, ancak Hackintosh dağıtımlar gibi yöntemler sayesinde PC’lere kurulabilir ve çalıştırılabilir. Örneğin; kealOS gibi.

Not: Hackintosh genellikle Intel işlemcilerde daha rahat ve sorunsuz çalışabilmektedir. Bunun nedeni ise bahsettiğim Apple’ın Intel mimari kullanmasıdır. Günümüzde AMD işlemciler ile çalışabilmektedir. Ayrıca Ryzen, Threadripper gibi işlemciler üzerinde çalışabilmektedir.

The word hackintosh is derived from the word Macintosh, which is attributed to Apple computers. As you know, Apple got this name when macOS was broken and run on normal computers. Let's get to Hackintosh, which is our main concern. We can easily install and run Windows, Linux or BSD operating systems on our computers (PC); However, Apple designed the macOS operating system to run only on its own Macintosh computers. It has changed with the transition to the Intel processor architecture in PCs and in those years the event called Hackintosh started. Normally, macOS operating system does not work except for Apple Macintosh computers, but it can be installed and run on PCs by means of methods such as Hackintosh distributions. For example; Like kealOS. Note: Hackintosh generally works more comfortably and smoothly on Intel processors. The reason for this is that Apple, which I mentioned, uses Intel architecture. It can work with AMP processors today. It can also run on processors such as Ryzen, Threadripper.